Mamy prawie 500 poradników i rankingów oraz około 10 tyś. ocen produktów!

Logo strony Strefa Zakupowa
Rejestruj
Zmień czcionkę:

Jaki czytnik ebooków wybrać?

Czytanie książek w formacie cyfrowym (ebook – ang. electronic book) nie jest nowym pomysłem. Digitalizacja słowa drukowanego zaczęła się upowszechniać wraz z pojawieniem się pierwszych komputerów osobistych. Jednak czytanie tekstu na monitorze, zwłaszcza przez długi czas, strasznie męczy wzrok. Sytuacja zmieniła się, gdy naukowcy opracowali wyświetlacze, które nie emitują światła, a jedynie go odbijają – podobnie jak papierowe książki.

Ekran

Komfort czytania zależy niewątpliwie od jakości wyświetlacza oraz jego parametrów. W tym względzie powinniśmy zwrócić uwagę na:

  • Rodzaj wyświetlacza
  • Rozdzielczość
  • Przekątną
  • DPI

Rodzaje wyświetlacza

Rewolucja na rynku czytników ebooków przyszła wraz z pojawieniem się wyświetlaczy pasywnych – odbijających światło. Obecnie dominującą technologią tego typu jest E-Ink. Istnieją również czytniki z ekranami LCD.

Papier elektroniczny (E-Ink)

Sposób działania

Wyświetlacz wypełniony jest przezroczystą substancją, w której zawieszone są miniaturowe kapsułki (nawet kilka milionów). Wewnątrz kapsułek, także zawieszone w przezroczystej substancji, są dodatnio naładowane białe barwniki oraz ujemnie naładowane czarne barwniki.

Amazon Kindle Paperwhite II

Czytnik z ekranem E-Ink: Amazon Kindle Paperwhite II

Z kolei same kapsułki umieszczone są pomiędzy dwiema elektrodami. W zależności od potencjału elektrycznego elektrod na ekranie widoczne są białe lub czarne piksele - pochodzące z naładowanych elektrycznie barwników wewnątrz kapsułek.

Zalety oraz wady czytników
  • Najważniejsze zalety:
    • Nie męczy wzroku - jakość porównywalna ze zwykłą książką. Możliwość czytania nawet podczas słonecznej pogody
    • Ekran zużywa niewiele prądu - dzięki temu na jednym ładowaniu czytnik może działać nawet kilka tygodni!
  • Najważniejsze wady:
    • Tylko odcienie szarości - brak możliwości wyświetlania kolorów
    • Ekran nie przewija się płynnie - wynika to z długiego czasu odświeżania
Stopnie szarości

Jak już wspomniano czytniki z ekranami pasywnymi wyświetlają obraz tylko w odcieniach szarości. Kluczowym jest, aby tych odcieni było jak najwięcej. Obecnie standard to ekrany z 16 stopniową skalą szarości.

Ekrany LCD

Mamy tutaj do czynienia z dobrze znanymi wyświetlaczami ciekłokrystalicznymi (LCD), które spotykane są chociażby w smartfonach, tabletach, czy monitorach. Możemy wręcz powiedzieć, iż czytnik z ekranem LCD, to tak naprawdę tablet, którego producent położył szczególny nacisk na funkcje odczytywania ebooków. Chociażby z tego względu urządzenia tego typu charakteryzują się dużym stopniem multimedialności.

Prestigo PER5574BC

Czytnik z ekranem LCD: Prestigo PER5574BC

  • Najważniejsze zalety:
    • Multimedialność - funkcje znane z tabletów, np. Internet, filmy, gry
    • Kolorowy wyświetlacz - pełna gama kolorów
  • Najważniejsze wady:
    • Ekran męczy wzrok - ekran aktywny, podświetlający wyświetlacz od spodu. Czytanie na wolnym powietrzu, zwłaszcza przy świecącym Słońcu, jest praktycznie niemożliwe
    • Krótki czas pracy - bateria trzyma kilka, kilkanaście godzin

Rozdzielczość, przekątna oraz dpi

Rozdzielczość

Obraz na ekranie tworzony jest przez pewną skończoną ilość punktów (pikseli). Im tych punktów będzie więcej, tym wyświetlany obraz będzie dysponował większą szczegółowością.

Parametr ten podawany jest w postaci dwóch wartości, np. 1024×768. Pierwsza z nich to ilość pionowych rzędów, natomiast druga odnosi się do poziomych wierszy. Gdy przemnożymy te dwie wartości, to otrzymamy całkowitą ilość pikseli na ekranie, np. 1024×768 = 786 432 punktów.

Jaką rozdzielczość wybrać? Otóż obecnie dominują czytniki z wyświetlaczami 800×600 oraz 1024×768. Im wartość tym lepiej, ponieważ uświadczymy większej liczby szczegółów.

Przekątna

Przekątna wyrażana jest w calach (1 cal to 2,54 cm). Wartość ta mierzona jest pomiędzy dwoma przeciwległymi rogami ekranu. Im większa przekątna tym lepiej. Na chwilę obecną na rynku dominują ekrany o przekątnej 6 oraz 7 cali.

Przekątna ekranu

Jak mierzymy przekątną ekranu?

DPI

Analizując tylko rozdzielczość wyświetlacza trudno jest jednoznacznie stwierdzić czy podana wartość to dużo, czy mało. Wszystko dlatego, iż dana rozdzielczość, np. 800×600 może być spotykana w ekranach o różnych przekątnych, np. 6 lub 8 cali. Nie trudno zauważyć, iż ekran 8 calowy będzie posiadał większe piksele, a tym samym obraz będzie bardziej rozmyty (mniej wyraźny).

W tym miejscu z pomocą przychodzi na parametr: DPI (ang. Dots Per Inch - punkty na cal). Informuje on nas o ilości punktów (pikseli) przypadających na 1 cal. Dla przykładu 100 dpi, to 100 puntów w jednym calu, czyli 100 × 100 = 10 000 punktów w calu kwadratowym.

Jak widać powyżej parametr ten jest bardzo miarodajny i może służyć do porównywaniu jakości wyświetlanego obrazu bez zwracania uwagi na rozdzielczość oraz przekątną. Dostępne na rynku wyświetlacze czytników mają od 150 do nawet 265 dpi. Warto, aby parametr ten oscylował wokół 200 dpi – im więcej tym lepiej.

Rozdzielczość ekranu, a przekątne

RozdzielczośćPrzekątne
800x4805 i 7 calowe
800x6004.3, 5, 6 i 8 cali
1024x7686 cali
1200x8249,7 cala
1440x10806, 6.8 cala

Obecnie dominują czytniki (najwięcej modeli na rynku) o przekątnej 6 cali z rozdzielczością 800×600.

Pamięć wewnętrzna

Czytnik jest w stanie przechowywać setki, jeżeli nie tysiące różnych książek, czasopism i innych dokumentów elektronicznych. To ile ebooków zmieścimy zależy od pojemności pamięci wewnętrznej, która wynosi zwykle 2 (2048 MB) lub 4GB (4096 MB). Dla porównania plik 400 stronicowy w formacie PDF zajmuje około 4MB.

Slot na kartę pamięci

Pamięć wewnętrzna (zamontowana na stałe) nie jest jedyną jaką może zaoferować czytnik. Otóż niektóre modele posiadają wbudowany slot na zewnętrzną kartę pamięci - tak jak niektóre aparaty cyfrowe lub telefony. Zwykle jest to standard SD (microSD). Niektóre urządzenia obsługują karty o pojemnościach nawet 64GB.

Formaty czytanych plików

Czytniki ebooków pozwalają na odczytywanie plików w różnych formatach. Najpopularniejsze z nich, to:

FormatOpis
PDFFormat stworzony przez Adobe Systems. Bardzo dobrze oddaje strukturę oryginalnej książki. Ma podział na strony
doc, docxRozszerzenie z programu Microsoft Word. Głównie służy do zapisu tekstu, jednak format obsługuje także różnego rodzaju grafiki i wykresy
txtUmożliwia jedynie zapis prostego tekstu
rtfPlik tekstowy z ograniczoną możliwością formatowania
HTML (XHTML)Język (również rozszerzenie plików), który umożliwia generowanie stron internetowych
FictionBookPliki w tym standardzie posiadają rozszerzenie .fb2. FictionBook oparty jest o XML. Format popularny zwłaszcza w Rosji
Mobi (dla Kindle)Opary o XHTML. Posiada rozszerzenie .mobi lub .prc. Jest własnością firmy Amazon - wykorzystywany na czytnikach Kindle. Jednak po zainstalowaniu odpowiedniego oprogramowania możliwe uruchomienie na innych czytnikach
AZW (dla Kindle)Pochodny formatu Mobi. Wykorzystywany na czytnikach Kindle – po zainstalowaniu oprogramowania obsługiwany również na innych czytnikach
KF8 - Kindle Format 8 (dla Kindle)Uważany za następcę Mobi. Opiera się o język HTML 5 oraz kaskadowe arkusze stylów (wersja CSS 3). Dedykowany dla Kindle, jednak po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji obsługiwany w innych czytnikach
EPUBBardzo elastyczny format – w najnowszej wersji oparty o HTML 5 oraz CSS 3. ebooki w tym formacie dobrze wyglądają na każdym urządzeniu – nie tylko na czytniku. Brak podziału na strony. Obsługuje grafikę rastrową i wektorową, umożliwia powiększanie czcionki, wspiera DRM i metadane. EPUB uważany jest za darmowy odpowiednik Mobi (AZW, KF8). Kindle nie odczytuje EPUB, ale możliwa jest jego konwersja, np. za pomocą programu Calibre

W Polsce dominującym formatem wśród ebooków są: MOBI (wraz z pochodnymi formatami) oraz EPUB.

Warto także pamiętać, iż niektóre z czytników mają również możliwość odtwarzania audiobooków. Są to pliki dźwiękowe w formatach: wav, wma, ogg oraz mp3.

Ponadto powszechną funkcją jest odczytywanie plików zdjęciowych np. w formatach: jpg, gif, tif, bmp oraz png. Na czytnikach z ekranami pasywnymi będą one jednak wyświetlone jedynie w odcieniach szarości.

Aplikacje

Najpopularniejsze aplikacje do czytania ebooków (odczytywane formaty oraz wspierane platformy):

AplikacjeOpisPlatforma
Adobe Reader PDFMicrosoft Windows, Linux, Mac OS
AlReaderHTML, RTF, EPub, SXW, TCR, FB2, ODT, ZABW, DOC, DOCX, ABW, RBMicrosoft Windows, Pocket PC, Windows Mobile
FBReaderFictionBook, EPUB, HTML, PalmDoc, plucker, zTxt, CHM, TCR, RTF, mobi (bez DRM), OEBAndroid, Microsoft Windows, Linux
Cool ReaderMOBI, DOC, TXT, FB2, RTF, TCR, EPUB, HTML, CHM, PDBAndroid, Microsoft Windows, Linux

Słownik pojęć

  • WiFi: większość czytników posiada wbudowaną karę WiFi do łączenia z Internetem
  • Modem 3G: istnieją czytniki z wbudowanym modemem 3G. Umożliwia on łączenie z Internetem za pomocą sieci GSM – analogicznie do telefonów komórkowych
  • USB: port wykorzystywany do łączenia z komputerem (laptopem, tabletem)
  • Czytanie na głos (TTS – ang. Text To Speech ): niektóre czytniki posiadają wbudowany syntezator mowy, np. IVONA. Dzięki temu mają możliwość czytania ebooków na głos
  • Multimedialność (odtwarzanie filmów, Internet, gry): funkcje osiągalne w czytnikach z funkcją tabletów, chociaż dostęp do Internetu możliwy jest także w większości czytników pasywnych, jednak tam ma bardzo ograniczone możliwości (ekran niewyświetlający kolorów) – zakup książek, aktualizacja oprogramowania, prosta przeglądarka stron, poczta elektroniczna
  • Waga urządzenia: powinna być jak najmniejsza, zwłaszcza gdy czytnik będzie często zabierany poza dom
  • DRM (ang. Digital Rights Managemen): cyfrowe zabezpieczenie stosowane w ebookach (plikach). Ogranicza np. ilość możliwych kopi pliku bądź całkowicie uniemożliwia kopiowanie. DRM może także zabezpieczać przed modyfikacją lub ograniczać czasowo możliwość odczytu
  • WM (ang. Watermark): umieszczenie znaku wodnego generowanego na etapie zakupu

Ceny

Ceny czytników ebooków kształtują się pomiędzy 250 – 1 000 zł:

  • Budżetowe: do 350 zł
  • Średni segment (zwykle z przyciskami): 350 – 500 zł
  • Wyższy segment (przeważnie z ekranami dotykowymi): od 500 zł w górę

Dodaj opinię o poradniku


Wyślij
Anuluj
Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.