Mamy prawie 500 poradników i rankingów oraz około 10 tyś. ocen produktów!

Logo strony Strefa Zakupowa
Rejestruj
Zmień czcionkę:

Jaką kamerę internetową kupić?

Jeszcze do niedawna w komunikacji na odległość mógł być wykorzystywany jedynie dźwięk – początkowo przesyłany za pomocą kabli (telefony stacjonarne), a później bezprzewodowo (telefonia komórkowa). Wiek XXI zaowocował dynamicznym rozwojem technologii IT (coraz wydajniejsze komputery, łącza internetowe o dużej przepustowości), co dało podstawy do wykorzystania w komunikacji także ruchomego obrazu.

Obecnie istnieje kilka typów komunikatorów internetowych, które umożliwiają porozumiewanie się w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem wizji. Jednak, na który z nich byśmy nie postawili, to w każdym przypadku będzie nam, i naszemu odbiorcy, potrzebna tzw. kamerka internetowa.

Klatki na sekundę

Ruchomy obraz, czy to w telewizorze, kinie, albo przesyłany z wykorzystaniem Internetu, składa się z pojedynczych, statycznych obrazów. Aby obraz był przez nas odbierany jako płynny, kamerka musi rejestrować około 30 klatek / sekundę (30 statycznych obrazów w ciągu 1 sekundy).

Należy także pamiętać, aby sprawdzić, czy podana w specyfikacji ilość klatek tyczy się wszystkich obsługiwanych rozdzielczości. Dla przykładu można spotkać modele, które owszem nagrywają z szybkości 30 kl./s, ale jedynie np. w rozdzielczości 640 x 480, a w HD tylko z 15 kl./s.

Rozdzielczość obrazu

Obraz składa się pewnej skończonej liczby punktów. Od tej ilości zależy to jak szczegółowy będzie obraz. Obecnie standardem są kamerki nagrywając w rozdzielczości HD (1280 x 720) lub Full HD (1920 x 1080). Te pierwsze kosztuję zwykle około 100 zł. Za Full HD będziemy musieli zapłacić przynajmniej 150 zł.

Microsoft LifeCam HD-3000

Rozdzielczość HD: Microsoft LifeCam HD-3000

Na rynku dostępne są też urządzenia pracujące w dużo wyższych rozdzielczościach, np. 4608 x 3456 px. Należy jednak pamiętać, iż wymaga to odpowiednio szybkiego łącza – zarówno po naszej stronie, jak i stronie naszego odbiorcy.

Trust Full HD 1080p Webcam

Rozdzielczość Full HD: Trust Full HD 1080p Webcam

Przepustowość łącza

Nie jest to co prawda parametr kamerki, a naszego łącza internetowego, jednak musimy go wziąć także pod uwagę. Wynika to z tego, iż rejestrowanie obrazu o lepszych parametrach (wyższa rozdzielczość, więcej klatek na sekundę) wymaga łącza o większej przepustowości. Kamerki dają co prawda możliwość zmniejszenia deklarowanych w specyfikacji parametrów, aby dostosować je do posiadanej przez nas przepustowości, jednak warto widzieć o tego typu ograniczeniach, aby nie czuć rozczarowania, gdy próbujemy przesłać obraz o maksymalnych parametrach, a obraz nie wiedząc czemu się przycina.

Poniżej zaprezentowano tabelę z wymaganą przepustowością dla najpopularniejszego na rynku komunikatora internetowego (Skype) dla różnej jakości przesyłanego dźwięku i obrazu:

Połączenie Minimalny download / upload [kb/s] Zalecany download / upload [kb/s]
Rozmowy30 / 30100 / 100
Wideorozmowy128 / 128300 / 300
Wideorozmowy (wysoka jakość)400 / 400500 / 500
Wideorozmowy (HD)1 200 / 1 2001 500 / 1 500
Wideorozmowy grupowe (3 osoby)512 / 1282 000 / 512
Wideorozmowy grupowe (5 osób)2 000 / 1284 000 / 512
Wideorozmowy grupowe (7 osób i więcej)4 000 / 1288 000 / 512

Ostrość

Parametr ten wpływa na wyrazistość obrazu i jest związany bezpośrednio z optyką urządzenia. Z naszego punktu widzenia warto zapamiętać, iż istnieją trzy typy regulacji ostrości. Każdy z nich ma swoje wady i zalety:

  • Automatyczny (autofokus) - nie jest wymagana żadna ingerencja z naszej strony. Specjalny układ wybiera sobie obiekt znajdujący się w środku pola wiedzenia, np. człowiek siedzący przed monitorem i tak dobiera ustawienie soczewek, aby uzyskać jak najlepszą ostrość właśnie dla tego obiektu. Zaletą jest tutaj to, że nie musimy zwracać uwagi na właściwe wyostrzenie obrazu – możemy przybliżać się do kamery, oddalać od niej, a odpowiedni mechanizm i tak zatroszczy się o resztę.
  • Manualnie - tutaj to my musimy sami ustawić ostrość. Dokonuje się tego z wykorzystaniem pierścienia znajdującego się w pobliżu obiektywu. Jest to rozwiązanie odpowiednie, gdy nasza odległość od kamerki jest mniej więcej taka sama.
  • Stała ostrość (focus free) - nie ma możliwości ustawienia ostrości. Nie znaczy to bynajmniej, że obraz będzie rozmazany, a wręcz przeciwnie. Ostrość ustawiona jest tutaj na nieskończoność. Skutkiem tego jest to, że uzyskujemy bardzo dobrą ostrość za wyjątkiem obiektów umieszczonych blisko obiektywu.

Inne zastosowania

Kamerki internetowe mogą nam służyć bynajmniej nie tylko do prowadzenia wideorozmowów. Obecnie produkowane urządzenia posiadają coraz to lepsze parametry, a mimo tego oferowane są w naprawdę przystępnych cenach. Dlatego też możemy je wykorzystać także do:

  • Prowadzenia wideokonferencji - wideorozmowa kilku osób jednocześnie. Wymaga łącza od dużej przepustowości – tym większej, im więcej osób uczestniczy w takiej rozmowie.
  • Monitorowanie pomieszczeń - np. biura, sklepu, własnego domu. Po odpowiednim skonfigurowaniu kamerki oraz samego połączenia internetowego, możemy mieć podgląd obrazu np. na komputerze lub smartfonie i to z każdego miejsca, w którym mamy tylko dostęp do Internetu.
  • Nagrywanie filmików - większość obecnie produkowanych kamerek internetowych pozwala na nagrywanie filmów w naprawdę zadowalającej jakości.

Możliwości oraz funkcje

Kamerki wyposaża się zwykle w wiele udogodnień, które usprawniają zwykłą pracę. Przykładem może być mikrofon. Możemy go oczywiście kupić jako dedykowane akcesorium, jednak nie warto tego robić, gdy możemy go mieć już wbudowanego.

Kamerki pozwalają także na wykonywanie zdjęć. Dobrzy, aby w obudowie umieszczony był do tego celu specjalny przycisk, który to umożliwi. W przeciwnym razie będziemy zmuszeni do każdorazowego uruchamiania odpowiedniej aplikacji, co może być uciążliwe, zwłaszcza gdy nie robimy tego sporadycznie.

Często wideorozmowy prowadzone są w nocy. Zwykła kamerka mogłaby sobie z tym nie poradzić. Dlatego warto zaopatrzyć się w sprzęt, który będzie posiadał wbudowany tzw. tryb nocny.

Kolejnym ułatwieniem może być zakup urządzenia z wbudowanym układem do śledzenia twarzy (ang. face tracking). Działa to w ten sposób, iż kamerka najpierw dokonuje detekcji naszej twarzy, a następnie porusza się w taki sposób, abyśmy zawsze znajdowali się w centrum obrazu.

Warto wiedzieć, iż producenci dołączają do swoich produktów także specjalne oprogramowania. Różnią się one przede wszystkim stopniem rozbudowania. Zwykle zapewniają jednak możliwość dodawania różnych efektów do przesyłanych filmów, i to w czasie rzeczywistym, a także edycji filmów i zdjęć (dodawanie różnego rodzaju filtrów, zmiana jasności, nasycenia). Jeżeli nasz sprzęt na to pozwala, to na płycie CD jaką otrzymamy z kamerą znajdziemy także aplikację do monitorowania pomieszczeń.

Bezpieczeństwo

Kamerki internetowe mogą być źródłem nadużyć ze strony osób trzecich. Inwigilacja za ich pomocą wcale nie jest rzadkością. Oczywiście samo posiadanie kamerki nie jest jednoznaczne z tym, że ktoś nas podgląda. Konieczne jest do tego specjalne oprogramowanie szpiegujące (ang. spyware). Naturalnie nikt z nas nie zainstaluje takiej aplikacji świadomie, dlatego przestępcy muszą wykazać się odrobiną sprytu. W związku z tym:

  • Nie pobieraj i nie instaluj aplikacji z niesprawdzonych źródeł
  • Nie pobieraj załączników e-mail, które budzą Twoje podejrzenia
  • Posiadaj podstawową wiedzę o zagrożeniach w sieci
  • Dysponuj oprogramowaniem zabezpieczającym komputer

Świadomość możliwości inwigilacji za pomocą kamerki internetowej wydaje się być w społeczeństwie coraz większa. Wcale nie są rzadkie sytuacje, gdy ktoś zakleja taśmą kamerkę wbudowaną w laptop. Opinie czy jest to słuszne, czy też nie są podzielone – z pewnością ta metodą całkowicie pozbawia potencjalnych przestępców możliwości nagrywania obrazu.

Pamiętajmy jednak, że więcej newralgicznych informacji (hasła, loginy) potencjalni przestępcy mogą zdobyć przechwytując strumień z klawiatury. Ponadto jeżeli nasz komputer zostanie zainfekowany programem typu R.A.T. (ang. Remote Access Tool), to oprócz dostępu do obrazu z kamery oraz strumienia z klawiatury, przestępcy są w stanie przejąć kontrolę praktycznie nad całym komputerem – na szczęście takie sytuacje nie zdarzają się często, ale to już temat na inny artykuł.

Jak zamocować?

Istotne jest także samo mocowanie. Mamy tutaj do wyboru dwie opcje:

  • Uchwyt na monitor - umożliwia przyczepienie urządzenia do monitora. Plusem jest tutaj to, że kamerka jest zwykle skierowana w naszym kierunku mniej więcej pod kątem prostym.
  • Podstawka na biurko - dzięki niej postawimy nasze urządzenie na biurku. To rozwiązanie sprawi, że przez naszego odbiorcę będziemy widziani trochę z dołu. Warto, aby podstawka była odpowiednio stabilna.

Często spotykanym rozwiązaniem jest wyposażanie kamerek zarówno w jeden, jak i drugi sposób montowania. To, który z nich wybierzemy zależy już od naszych upodobań.

Dodaj opinię o poradniku


Wyślij
Anuluj
Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.