Mamy prawie 500 poradników i rankingów oraz około 10 tyś. ocen produktów!

Logo strony Strefa Zakupowa
Rejestruj
Zmień czcionkę:

Jaki fotel oraz krzesło biurowe wybrać?

Nasz gatunek istnieje na Ziemi od około 190 000 lat. Przez większą część tego czasu prowadziliśmy koczowniczy tryb życia. Dopiero mniej więcej 10 000 lat temu zaczęliśmy zakładać pierwsze osady oraz rozwijać rolnictwo, jednak nadal wymagało to od nas sporej aktywności fizycznej.

Siedzący tryb życia, to „wynalazek” ostatnich kilkudziesięciu lat. Ewolucja przez tak krótki okres nie zdążyła przystosować nas do wielu godzin spędzania w pozycji siedzącej. Stąd tak często pojawiające się problemy z kręgosłupem, bólami pleców, czy wadami postawy.

Jednak dzięki zastosowaniu odpowiednich foteli (krzeseł) biurowych jesteśmy w stanie w pewnym sensie wyręczyć ewolucje i ograniczyć, a często wyeliminować, negatywne skutki długotrwałej pracy w pozycji siedzącej.

Rodzaje

Fotele różnią się od siebie kształtem, wielkością, ilością dostępnych regulacji, jakością materiału itp. Wszystko dlatego, aby każdy znalazł coś dla siebie. Niemniej jednak możemy wyróżnić ich kilka podstawowych typów, które dedykowane są dla konkretnych zastosowań:

  • Dla dzieci
  • Do gabinetu
  • Do pracy
  • Inne

Dla dzieci

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o dopasowaniu wysokości krzesła do wzrostu dziecka - stopy na całej powierzchni powinny dotykać podłoża, a zgięcie w stawie kolanowym powinno tworzyć kąt prosty. Dzieci szybko rosną, więc należy sobie zostawić dostatecznie duży margines, który pozwoli na podniesienie fotela w przyszłości – jeżeli regulacja wysokości jest oczywiście dostępna.

HALMAR FOTEL KITTY

Przykład dla dzieci: HALMAR FOTEL KITTY

Dodatkowo warto pomyśleć o odpowiednim designie, co będzie mieć znacznie zwłaszcza dla młodszych dzieci – nie należy tego jednak przedkładać nad ergonomię, gdyż wady postawy nabyte w młodym wieku trudno skorygować w dorosłym życiu.

Do gabinetu

Mają być przede wszystkim wygodne oraz ładnie się prezentować. Dlatego pokrywa się je skórą, a pod nią umieszcza się miękkie wypełnienie np. z pianki. Niestety, ale robi się to kosztem ich ergonomii, dlatego fotele tego typu nie nadają się do długiej pracy – nie ma mowy o wielogodzinnym spędzaniu czasu przed komputerem bądź w biurze.

Nowy Styl Nevada

Przykład do gabinetu: Nowy Styl Nevada

Do pracy

Ważna jest tutaj przede wszystkim ergonomia. Długie godziny spędzone w pozycji siedzącej wymagają fotela o odpowiedniej konstrukcji. Przede wszystkim istotna jest duża liczba regulacji, a zwłaszcza chodzi o wysokość siedziska, kąt oraz wysokość podłokietników, a także wysokość oraz kąt odchylenia oparcia. Design ma tutaj drugoplanowe znaczenie.

Fotel o pracy BW

Przykład do pracy: BW

Należy także pamiętać o odpowiednim wyprofilowaniu oparcia, które musi wpasowywać się w kształt naszego kręgosłupa.

Inne

Dla gracza

Istnieją fotele (krzesła), które mają specyficzne zastosowania oraz wygląd. Przykładem może być fotel przystosowany dla gracza (gamingowy). Tutaj podobnie jak w przypadku foteli do pracy dużą wagę przywiązuje się do ergonomii, jednak pożądany jest także efektowny wygląd. Odpowiednio dopasowane do kształtu kręgosłupa oparcie oraz duża liczba regulacji ma zapewnić wiele godzin multimedialnej rozrywki bez bólu pleców. Z kolei futurystyczny design ma dostarczyć lepszych wrażeń płynących z rozgrywki.

DXRacer

Przykład dla gracza DXRacer

Czasami na wyposażeniu znajdziemy wbudowane głośniki, przyciski do regulacji dźwięku, a także wejście na słuchawki. Ba, w modelach z górnej półki – często kosztujących ponad 10 tys. zł – otrzymamy możliwość zamontowania monitora bezpośrednio przed fotelem, a także zestaw podstawek na klawiaturę oraz myszkę.

Do sporadycznego użytkowania

Stawia się tutaj przede wszystkim na design – taki fotel ma przede wszystkim ładnie wyglądać. Zwykle brak jest tutaj możliwości regulacji – poza wysokością. Oparcia są przeważnie niskie i zakrywają kręgosłup jedynie do części lędźwiowej. Znaczna część modeli posiada nowoczesny wygląd.

Sintesi Baba

Przykład do okazjonalnego użytkowania: Sintesi Baba

Budowa i regulacja

Generalna zasada jest następująca – im więcej czasu spędzamy siedząc w fotelu, tym powinien on mieć bardziej rozbudowaną możliwość regulacji. A co dokładnie powinno się dać wyregulować?

Element Opis
Siedzisko Bardzo ważna jest możliwość regulacji jego wysokości. Parametr podawany jako zakres: min – max, np. 85 – 135 cm. Jak dopasować wysokość? Siadamy na fotelu i stawiamy stopy na podłożu. Kąt pomiędzy udem, a łydką powinien wynosić 90°.
Poza tym ważna jest także możliwość regulacji długości siedziska – poprzez jego wysuwanie oraz wsuwanie w stronę oparcia. Siedziska powinno sięgać do długości 3/4 ud.
Oparcie Powinno być odpowiednio wyprofilowane, tzn. zgodnie z naturalną krzywizną kręgosłupa i dawać podparcie przynajmniej do wysokości łopatek – w przypadku wielogodzinnej pracy oparcie musi również zakrywać łopatki.
Regulacja powinna obejmować możliwość podnoszenia oraz opuszczania oparcia, a także ustawiania kąta odchylenia, co nie jest możliwe w przypadku rozwiązania tilt - możemy się swobodnie odchylać do tyłu, jednak zablokować oparcie można jedynie w pozycji pionowej. Lepszym rozwiązaniem jest mechanizm multiblock, który pozwala nie tylko odchylać się do tyły oparciu, ale także umożliwia jego zablokowanie przy odpowiednim kącie odchylenia
Zagłówek W trochę droższych modelach znajdziemy także zagłówek. Powinien on mieć możliwość regulacji wysokości oraz kąta odchylenie (tył oraz przód).
Podłokietniki Powinny podpierać ręce na takiej wysokości, aby zgięcie w stawie łokciowym tworzyło kąt prosty. Poza tym, podłokietniki powinny mieć możliwość zmiany położenia względem siedziska – jest to szczególnie istotne w przypadku ludzi o dużej bądź niewielkiej posturze.

Mechanizmy ruchowe

Przeglądając specyfikację fotela z pewnością natkniesz się na informacje na temat zastosowanego w nim mechanizmu ruchowego. To właśnie on decyduje jak duże możliwości regulacji posiada dany fotel.

  • CPT: regulacja za pomocą śrub głębokości siedziska, wysokości oparcia oraz kąta nachylenia oparcia. Za pomocą dźwigni podnoszenie oraz opuszczanie siedziska
  • KONTAKT: za pomocą dźwigni regulacja wysokości siedziska, kąta pochylenia oparcia, a także jego blokada na jednej z 6 pozycji (po zwolnieniu blokady oparcie nie uderzy nas gwałtownie w plecy dzięki funkcji anti-shock), mechanizm up&down (płynna regulacja wysokości oparcia)
  • ERGON 2L: regulacja dzięki dźwigni wysokości siedziska oraz kąta nachylenia oparcia. Za pomocą śruby regulujemy wysokość siedziska
  • ERGON UP: za pomocą mechanizmu zapadkowego regulujemy wysokość oparcia, a za pomocą dźwigni jego kąt nachylenia. Za pomocą dźwigni regulujemy także wysokość siedziska
  • IBRA: regulacja wysokości krzesła za pomocą dźwigni, możliwość kołysania się (po przesunięciu dźwigni), odchylanie niezależne siedziska oraz oparcia (można blokować za pomocą dźwigni), regulacja opiru odchylania oparcia (za pomocą pokrętła), up&down
  • ACTIVE-1: regulacja wysokości siedziska oraz blokada odchylenia oparcia (5 pozycji) za pomocą dźwigni, anti-shock, regulacja oporu odchylania za pomocą pokrętła, mechanizm up&down
  • Epron SYNCHRO: za pomocą dźwigni regulacja wysokości siedziska, możliwość swobodnego kołysania się razem z siedziskiem (przechyla się ono do przodu i do tyłu), blokada za pomocą zapadki oparcia w 1 z 5 pozycji, anti-shock, regulacja oporu odchylania za pomocą korbki, regulacja wysunięcia siedziska, mechanizm up&down

Wykonanie i wygląd

Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na stabilność stelaża. Jeżeli będzie on wykonany z plastiku, to fotel będzie lekki, jednak łatwo będzie go przewrócić. Plastik jest też mniej odporny na uszkodzenie. Dlatego dobrze, aby przynajmniej podstawa krzesła była wykonana ze stali lub aluminium.

Siedziska oraz oparcia pokrywa się różnego rodzaju materiałami. Zwykle są to tkaniny syntetyczne, rzadziej naturalne jak chociażby bawełna. W fotelach gabinetowych stosuje się skórę naturalną bądź sztuczną. Ważne, aby zastosowany materiał był przede wszystkim odporny na ścieranie, a dodatkowo w przypadku oparcia przepuszczał powietrze.

Ergonomia przy fotelu

Jak siedzieć na fotelu?

Między obiciem, a stelażem znajduje się tworzywo, które zapewnia odpowiednią miękkość. W tańszych modelach stosuje się zwykłą gąbkę, jednak ona bardzo szybko traci elastyczność. Dużo lepsze właściwości posiada pianka, jednak takie rozwiązanie podnosi cenę końcową produktu. Warto pamiętać, iż czasami nie stosuje się w ogóle wypełnienia. Jednak takie krzesła mogą być użytkowane jedynie okazyjnie, gdyż dłuższe z nich korzystanie jest po prostu męczące.

Warto także zwrócić uwagę na zastosowane kółka w fotelu. Te plastikowe sprawdzają się np. na dywanie, a gumowe na wykładzinie.

A co z designem? Na pierwszym miejscu stawiajmy ergonomię, zwłaszcza gdy poszukujemy krzesła do wielogodzinnej pracy. Design powinien tutaj odgrywać marginalną rolę, chyba że fotel będzie używany tylko okazyjnie, wtedy nawet kilkanaście minut niewygodnego siedzenia dziennie nie powinno zrobić nam krzywdy.

   

Dodaj opinię o poradniku


Wyślij
Anuluj
Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.