Mamy prawie 500 poradników i rankingów oraz około 10 tyś. ocen produktów!

Logo strony Strefa Zakupowa
Rejestruj
Zmień czcionkę:

Jakie żelazko kupić?

Każdy pewnie wie jak nieelegancko wyglądają pomięte ubrania. Dlatego aby tego uniknąć, wykorzystujemy żelazka. Może się wydawać, że urządzenia te są bardzo proste w konstrukcji, a tym samym nie powinno być większych problemów z wyborem właściwego modelu. Jeżeli tak myślisz, to jesteś w błędzie. Obecnie urządzenia te są bardzo zaawansowane technologicznie, a ich wybór oraz obsługa wcale nie muszą należeć do najłatwiejszych.

Rodzaje żelazek

Parowe

Urządzenia tego typu zdecydowanie dominują na rynku. Cechą charakterystyczną jest tutaj niewielki zbiorniczek, który uzupełniamy wodą. Pod wpływem wysokiej temperatury woda przechodzi w parę i w ten sposób zwilżane jest ubranie, które staje się bardziej podatne na prasowanie.

Philips GC4410

Przykład żelazka parowego Philips GC4410

  • Najważniejsze zalety:
    • Wytwarzanie pary - z otworów w stopie wydostaje się para, która ułatwia prasowanie
    • Przystępna cena - najtańsze urządzenia kupimy już za około 50 zł
    • Bardzo zróżnicowana oferta - dostępne modele o różnych mocach, rodzajach stóp, a także o różnej intensywności wytwarzania oraz uderzenia pary
  • Najważniejsze wady:
    • Brak istotnych wad

Tradycyjne

Niegdyś bardzo popularne. Obecnie na rynku dostępnych jest zaledwie kilka modeli. Są to proste, masywne urządzenia ze stopą wykonaną z aluminium. Nie wytwarzają pary.

Eta 7246 90000

Przykład żelazka tradycyjnego Eta 7246 90000

  • Najważniejsze zalety:
    • Klasyczny wygląd
    • Długo stygną - masywna stopa długo trzyma temperaturę
  • Najważniejsze wady:
    • Nie wytwarzają pary - brak zbiornika na wodę
    • Długo się nagrzewają - masywna stopa potrzebuje dużo czasu, aby osiągnąć wymaganą temperaturę
    • Niewiele funkcji - w zasadzie tylko regulator temperatury

Systemowe

Umożliwia prasowanie pod dużym ciśnieniem pary. Charakterystyczny jest tutaj zewnętrzny zbiornik z wodą (stacja parowa), który łączy się z żelazkiem za pomocą specjalnego kabla.

Tefal GV7550

Przykład żelazka systemowego Tefal GV7550

  • Najważniejsze zalety:
    • Dostępność stacji parowej - niektóre modele posiadają zbiorniki nawet 2,5 litrowe
    • Duże uderzenie pary - czasami nawet do 150 g/min. Dzięki temu możemy prasować tylko na jednej stronie. Czasami możliwe jest nawet prasowanie kilku warstw ubrań jednocześnie
  • Najważniejsze wady:
    • Mało uniwersalne - do żelazka dołączony jest duży zbiornik, który ogranicza mobilność. Dlatego stosowane są właściwie tylko w profesjonalnych zastosowaniach
    • Wysoka cena - kosztują w granicach 1 000 zł

Turystyczne

Bardzo przydatne w podróży ze względu na niewielkie rozmiary. Posiada małą moc (około 1 000 W), co wpływa na wydłużenie czasu nagrzewania. Mile zaskoczy nas tutaj cena, gdyż najtańsze modele możemy kupić już za kilkadziesiąt złotych.

Lauson AIR202

Przykład żelazka turystyczne Lauson AIR202

  • Najważniejsze zalety:
    • Lekkie i poręczne - niewielka waga i rozmiary sprawiają, iż nie są dużym balastem w podróży
    • Tanie - najtańsze modele kosztują nawet 30 zł
  • Najważniejsze wady:
    • Niska moc - długo się nagrzewa
    • Niewielka powierzchnia stopy - nie uprasujemy nimi większą ilość ubrań

Moc

Tak jak w każdym sprzęcie AGD tak i tutaj bardzo istotna jest moc urządzenia. Na co wpływa ten parametr? Na to jak szybko wymaganą temperaturę osiągnie stopa. Pamiętajmy jednak, iż moc nie wpływa bezpośrednio na samą temperaturę stopy.

Na rynku możemy spotkać modele o bardzo zróżnicowanej mocy. Najmniejsze turystyczne żelazka mają zaledwie około 300 W. Z kolei urządzenia ze stacją parową mogą osiągać nawet 3 500 W.

Jaką moc wybrać? Otóż do zastosowań domowych poleca się modele z przedziału 1 800 – 2 200 W. Natomiast jeżeli szukamy lekkiego oraz niedużego żelazka turystycznego, to powinna nas zadowolić moc między 800 – 1 000 W.

Wytwarzanie oraz uderzenie pary

Jak wspomniano wyżej obecnie na rynku dominują żelazka, które podczas prasowania wytwarzają parę wodną. Dzięki temu prasowanie jest zdecydowanie łatwiejsze – dzięki rozszerzaniu się włókien materiału w zwilżonym materiale.

W tym miejscu musimy rozróżnić dwa pojęcia: wytwarzanie pary oraz uderzenie pary. Pierwsze pojęcie odnosi się do ciągłego generowania pary. Natomiast drugie mówi nam o chwilowym uderzeniu pary.

  • Wytwarzanie pary (ciągłe) - żelazka parowe są w stanie wytwarzać parę z szybkością do 49 g/min (ze stacją parową do 120 g/min, turystyczne do 10 g/min)
  • Uderzenie pary (chwilowe) - żelazka parowe osiągają do 200 g/min (ze stacją parową do 380 g/min, turystyczne do 45 g/min)

W przypadku powyższych parametrów możemy postępować zgodnie z zasadą „im więcej tym lepiej”. Co ciekawe, jeżeli żelazko wytwarza parę ciągłą z szybkością większą niż 49 g/min, to możliwe jest prasowanie tkanin tylko jednej stronie.

Temperatura

Żelazka zawierają pokrętło, które umożliwia wybranie odpowiedniej dla danej tkaniny temperatury – przed jej przekroczeniem chroni termostat. Zwykle temperaturę oznacza się za pomocą kropek (im więcej, tym wyższa temperatura).

Kropki Temperatura [°C] Tkanina
Jedna 110 tkaniny syntetyczne
Dwie 150 wełna, jedwab
Trzy 200 len, bawełna

Rodzaje stopy

Stopy wykonane są z aluminium. Metal ten znakomicie przewodzi ciepło. Jednak aluminium ma tę właściwość, że przywiera do prasowanych powierzchni. Dlatego stopy przeważnie pokrywa się dodatkową warstwą:

  • Ceramiczna - wytrzymała, gładka, czyści się na średnim poziomie
  • Stalowa - gładka, ale mniej niż ceramiczna. Są problemy z czyszczeniem
  • Szafirowa - najbardziej wytrzymałe. Jest dosyć gładka
  • Emaliowana - najgładsza ze wszystkich. Jest jednak podatna na uszkodzenia
  • Aluminiowa - rysują się. Nie ma problemów z utrzymaniem czystości. Możliwość przywierania ubrań
  • Teflonowa - gładki, łatwe w utrzymaniu czystości. Mogą się rysować

Na rynku zdecydowanie dominują stopy ceramiczne. Nieco mniej jest urządzeń ze stopami stalowymi. Żelazka szafirowe, emaliowane, aluminiowe oraz teflonowe stanowią zdecydowaną mniejszość na rynku.

Funkcje

Żelazka posiadają wiele przydatnych funkcji, które sprawiają, że prasowanie jest zdecydowanie łatwiejsze.

Najważniejsze funkcje

Spryskiwacz

Spryskiwanie punktowe tkanin w miejscach trudno dostępnych. Funkcja działa po naciśnięciu odpowiedniego przycisku – zwykle znajduje się on na przedniej części uchwytu żelazka.

Uchwyt antypoślizgowy

Uchwyt powinien być pokryty gumą, dzięki czemu urządzenie będzie pewniej trzymać się w ręce.

Automatyczny wyłącznik (funkcja strażaka)

W niektórych urządzeniach montowany jest specjalny sensor, który wykrywa ruch żelazka. Jeżeli pozostaje ono nieruchome przez pewien czas, np. 25 sekund w pozycji poziomej oraz 10 minut w pozycji pionowej, to zostanie automatycznie wyłączone. Funkcja bardzo przydatna ze względów bezpieczeństwa.

Samooczyszczenie

Po pewnym czasie użytkowania zwykle dochodzi do zanieczyszczenia, a wręcz zatkania otworów, którymi wydostaje się para wodna. W dużej mierze odpowiedzialny jest za to kamień znajdujący się w wodzie. Funkcja samooczyszczenia pozwala w prosty sposób go usunąć. Wystarczy tylko nalać wody do zbiorniczka i wybrać odpowiednią opcję, a żelazko samoczynnie pod wpływem wysokiego ciśnienia oraz temperatury usunie wszelkie zanieczyszczenia ze światła kanalików.

Zimna stopa

Niektóre tkaniny są mało odporne na wysoką temperaturę. Jak w takim razie je uprasować? Wystarczy wyposażyć się w urządzenie z funkcją zimnej stopy. Dzięki niej stopa podgrzewa się tylko do niewielkich temperatur, czyli takich, które nie spowodują uszkodzenia tkaniny. Niska temperatura jest rekompensowana przez silne uderzenia pary wodnej.

Regulacja siły wytwarzania pary

Generalnie siła wytwarzania pary jest proporcjonalna do temperatury jaką osiągnęła stopa żelazka. Jednak niektóre modele pozwalają na niezależną od temperatury regulację generowania pary.

Prasowanie w pionie

Urządzenie wytwarza bardzo silny strumień pary, który pozwala na bezdotykowe prasowanie swobodnie wiszących tkanin, np. zasłon czy firanek. Oczywiście nie chodzi tutaj bynajmniej o wyprasowanie całej powierzchni takich tkanin, a jedynie o usunięcie pewnych punktowych zagnieceń.

Dodaj opinię o poradniku


Wyślij
Anuluj
Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.